Ekonomi

Credit Suisse, zenginlerin vergi kaçırmasına yardım etti

Merkezi İsviçre’de bulunan Credit Suisse bankasının, ABD’li zenginler tarafından vergi kaçakçılığı için kullanılan denizaşırı hesapları bildirmeyerek ABD makamlarıyla yapılan bir anlaşmayı ihlal ettiği bildirildi.

ABD Senatosu Finans Komitesi’nden yapılan açıklamada, 2 yıllık soruşturma sonucunda Credit Suisse’in ABD Adalet Bakanlığı ile yaptığı anlaşmayı 2014 yılında ihlal ettiğinin ortaya çıktığı belirtildi.

Açıklamada, Credit Suisse’in soruşturmada zengin Amerikalıların vergi kaçakçılığına ortak olduğu kaydedildi.

700 milyon doları sakladı

Komite, Credit Suisse’den yaptığı açıklamada, “Bu tür 23 hesabın tespit edildiğini ve daha fazla soruşturmanın sürdüğünü” söyledi. banka.”

Açıklamada, Credit Suisse’in 2014 yılında anlaşmaya aykırı olarak toplam 700 milyon doları sakladığı belirtildi.

Bankanın ihlallerinin “tek bir vergi mükellefi ABD ailesine ait yaklaşık 100 milyon dolarlık zımni denizaşırı hesapların ifşa edilmemesini içerdiğine” işaret edilen açıklamada, bankanın ABD-Latin Amerika ailesine ait beyan edilmemiş büyük hesapları bazı üyelerin ikamet ettiği sırada kapattığı belirtildi. ABD’de Sağlık Bakanlığı’na haber vermeden yaklaşık 100 milyon doları başka bir bankaya aktardığı kaydedildi.

2014 yılında ceza aldı.

Açıklamada, bankanın ABD’li iş adamı Dan Horsky’nin yurtdışı hesaplarında bulunan 220 milyon doları ABD’li yetkililerden saklamasına da yardımcı olduğu bildirildi.

Komiteden yapılan açıklamada, Credit Suisse’deki eski kıdemli bankacıların büyük, beyan edilmemiş offshore hesaplarının yönetiminde yer aldığı belirtildi.

Credit Suisse, ABD Adalet Bakanlığı ile anlaştı ve “ABD vergi mükelleflerinin IRS’ye uydurma gelir vergisi beyannameleri ve diğer belgeler sunmalarına yardımcı olduğu” suçlamasıyla 2014 yılında 1,3 milyar dolar para cezası ödedi.

zara-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu